“Poznávajme kraj svoj, aby sme spoznali samých seba.”

Andrej Kmeť

Človek odpradávna skúma, hľadá a spoznáva nové, nepoznané. I nám poznávanie nového prináša potešenie a uspokojenie. Vedomosti a zručnosti chceme odovzdávať ďalej a preto sme zriadili v našom dome dielničku pre hostí, ktorí využijú naše ubytovacie služby.

Kurz plstenia

Tatiana je skúsený pedagóg so zameraním na výtvarnú výchovu a vedie kurz venovaný plsteniu – teda technike ručného spracovania ovčej vlny. Spoločne sa naučíte vyrobiť si z tohto príjemného materiálu vecičky podľa vašej fantázie – od púzdierka na okuliare, cez čiapku až po tašku s niekoľkými priehradkami.vlna_kurz

vlna_kurz_3

Kurz hrnčiarstva

Anton Vás zasa zasvätí do tajov vytáčania hlinených nádob na nohou poháňanom hrnčiarskom kruhu. Zistíte, že to čo ste dosiaľ považovali za jednoduché, je ozajstný kumšt, ktorý sa dá nadobudnúť iba trpezlivým cvičením. Budete sa musieť vcítiť rukami do kusu hliny, lebo iba tak ju dokážete pretvoriť podľa Vašich predstáv. Vaše výrobky môžme následne vypáliť v hrnčiarskej peci vykurovanej drevom, podobným spôsobom, ako to tunajší hrnčiari robili naposledy pred vyše sto rokmi. Anton sa snaží o zachovávanie tradičného spôsobu práce vo všetkých ohľadoch.

hlina_kurz_4

Tieto remeslá prezentujeme na podujatiach so zameraním na ľudové tradície a súčasné handmade ako napr. Hontianska paráda, Trnavský rínek, Festival zabudnutých remesiel a mnohé ďalšie. V tejto oblasti spolupracujeme s múzeami, osvetovými strediskami, základnými a strednými školami.

hlina_kurz_3

unesco_baner