O nás

Tatiana

o_nas_tatiana

Som energická – nielen historik umenia, organizátor výstav,  PR manažér, prekladateľ s poľštinou, učiteľ SJ-VV, sprievodca v cestovnom ruchu, ale aj, a predovšetkým – výtvarníčka. Textilná výtvarníčka (výšivkárka, krajčírka, viem plstiť, reštaurovať nábytok a krášliť domy, vytvárať hygge). Od detstva ma stará mama učila nielen pečeniu, ale aj ručným prácam, estetike, starostlivosti o dom a záhradu, byť dobrá gazdiná – milujem upratovanie a Marie Kondo. Byť výborná cukrárka – milujem pečenie (ten tvorivý proces, kedy z beztvarej nevábnej hmoty vzniká láska na jazyku. Koláče pečiem aj na objednávku, na svadby, rodinné oslavy).

Od mojich 5 rokov som navštevovala umelecké školy, spolu 22 rokov :-D Momentálne si plním ďalší dlhoročný sen – interiérový dizajn. Už ako malá som snívala o vlastnej detskej izbe, kedy som kreslila, konštruovala, vyrábala bunkre, lozila po stromoch (napr. aj inštalovanie výstavy a vytváranie výstavného priestoru potrebuje estetické videnia sveta, vedieť vycítiť priestor), a posledných 7 rokov je to intenzívne. Máme 200 ročný dom, 300 metrov štvorcových zastavanej plochy, 20 árov za domom, 10 árov pred domom, 10 árový dvor. Záhrada a kvety sú ďalšou srdcovkou. Každú jar si v predstihu robím vizuál na papieri, ako bude tento rok vyzerať exteriér domu – aby sa všetci u nás cítili hygge.

Anton

o_nas_antonSom večný hľadač, neorenesančný typ človeka, ktorý zdá sa, že už našiel svoj domov. Ako dieťa som miloval prírodné vedy, najmä chémiu a fyziku. Vyštudoval som elektrotechniku a práca v tejto oblasti ma dodnes živí. Náhodou som neskôr pričuchol k humanitným vedám, najmä kunsthistórii, filozofii a kultúrnej antropológii. Som viac experimentátor ako teoretik. Venujem sa rekonštrukcii takmer zabudnutých technológií, najmä v oblasti staviteľstva, výroby keramiky a textilných techník. Som skôr vytrvalec ako šprintér. Závodne som sa venoval cyklotrialu a karate, no to bolo dávno. Pohybu mám dodnes veľa, najmä v spojitosti s opravou nášho domu. Milujem prírodu a snažím sa ju ochraňovať. Mám rád súčasné výtvarné umenie, nekonvenčnú hudbu, klubové filmy a tanečné divadlo. Poteším sa hustej polievke a žemľovke. Meliem múku, z nej pečiem chlieb, varím slivkový lekvár a občas si upražím kávu. Oscilujem medzi vážnosťou a veselosťou, zložitým a primitívnym, novým a starým. Zvykám si, že sú otázky, ktoré nemajú odpovede. A verím, že dobro zvíťazí.

 

unesco_baner