Krajinka na okraji?

Iste poznáte regióny Spiš, Oravu a či Liptov. Poznáte i región zvaný Hont? Viete v ktorej časti Slovenska leží, poznáte jeho históriu, kultúrne a prírodného bohatstvo?

105

Prirodzene nie všetky historické regióny sú rovnako známe širokej verejnosti a žiaľ často krát ani sami obyvatelia sa neidentifikujú s regiónom, v ktorom žijú.  Takpovediac zabudnutou krajinkou je aj Hont. Keď sme túto Krajinku začali pred rokmi spoznávať, ani sme netušili , aká je krásna a rozmanitá. Čím viac o nej vieme, tým viac sme presvedčení že jej bohatstvo by nemalo zostať ukryté pred svetom. A i preto sme sa rozhodli odísť z pohodlného domova na západnom Slovensku sem, do Krajinky. Skúsiť tu žiť a vytvoriť niečo zmysluplné. Napríklad zviditeľniť čarovnú Krajinku vo svete a rozvíjať jej bohaté dedičstvo.

mydvaja_960

Takpovediac náhoda nás zaviala do útlej dedinky zvanej Beluj. Tá sa vinie popri belujskom potoku v plytkej dolinke len na skok južne od bájneho vrchu Sitno. Tento vrch je nepísaným symbolom Hontu – je ho vidno v Honte takmer zovšadiaľ. Dedinka pekná a na okraji. Na okraji okresu, na okraji záujmu a poznania. Zrejme to spôsobilo, že tu nie je dodnes tradičné staviteľstvo prevalcované novodobou výstavbou a dedinka si zachovala starobylý ráz. Krajinný ráz v Štiavnických vrchoch nie je snáď nikde tak južanský ako tu. Krajinka je tu otvorená slnku a mnohí Štiavničania sa sem chodia vyslniť v závere ich dlhej hmlistej zimy, keď tu už pučia stromy. Okolie dedinky je malebne zvlnené, s nemenej malebnými názvami. Vyjsť si na Guľov, Kozí či Kinceľov vŕšok nie je vôbec namáhavé a i keď sú to len vŕšky, odmenia hojným výhľadom do hontianskej Krajinky. Krajinku prerezáva niekoľko potôčikov, zlievajúcich sa neskôr do Belujského potoka. Ten tu vie ľuďom narobiť starosti, keď sa v lete po výdatnej prietrži mračien rozvodní.

slider_17

Na okraji lesov nájdete rásť černice, lesné jahody, šípky, hloh či trnky, rastie tu množstvo liečivých bylín a vzácnych teplomilných rastlín. Stretnúť tu líšku, zajaca, srnčiu zver tu nie je šťastie ale bežný jav. My sme tu stretli dokonca i jazveca.

Fabriku tu široko-ďaleko nenájdete. Preto je tu život ťažší ako v priemyselne rozvinutých častiach Slovenska, ale ak sa s tým vnútorne vysporiadate, zistíte, že je o to krajší.

Nuž prídte a uvidíte!

Víta Vás Anton a Tatiana